» BİNGÜL BAŞARIR EgeART » BİNGÜL BAŞARIR

BİNGÜL BAŞARIR

ÖZGEÇMİŞ
 BingülBPortre Bingül Başarır doğa ve doğanın bir parçası olan insandan esinlenir. Dünyanın herhangi bir yerindeki insana dair bir olay ona esin konusu olur. Doğadaki yaşam, değişim ve doku da seramiklerinin form ve dokusuna yansır. “Değişim” ve “birikim” olgusu onu araştırmacı bir sanatçı olmaya yönlendirmiş, bu nedenle volkanik taş linyit kömürü cürufu, ağaç talaşı, cam ve diğer maddelerle deneysel çalışmalar gerçekleştirmiştir. 2000 yılından bu yana genetik biliminden esinlenerek genom serisi çalışmalarını sürdürmektedir.
“Bingül Başarır ile yıllar önce her ikimizin de üyesi olduğu Uluslarrarası Seramik Akademisi’nin toplantılarından birinde tanışmıştım…yeteneği, tutkusu, sanata olan bağlılığı ve sahip olduğu tüm başarılarını ve kendini adamışlığını kutluyorum.” Janet Mansfield, President of the IAC
“…Günden güne, Bingül’ün çarpıcı sanatına, buluşçuluğu, güçlü etkisi ve maceracı deneyselliği nedeniyle daha da hayranlık duymaya başladım. Çok çarpıcı ve etkileyici bulduğum seramik ve cam heykellerinde Türkiye coğrafyasının volkanik ve sarsıcı topraklarının izlerinin yakalandığına inanıyorum…” Ronald Kuchta, Director of Everson Museum of Art in Syracuse, New York.
Kapı-2