» Can GÖKNİL EgeART » Can GÖKNİL

 

CAN GÖKNİL (1945 Ankara)

ÖZGEÇMİŞ
 cangoknil_portrait_small Lise yıllarında Robert Kolej’de özel resim dersleriyle sanata adım atan Can Göknil, A.B.D. de 1968’de Knox College, Güzel Sanatlar Fakültesi’nden mezun oldu. 1969’da The City College of The City University of New York’da, Resim Ana Sanat Dalı’nda yüksek lisans yaptı. Sanatçının San Marino’da Museo d’Arte Moderna’da, Tokyo’da Chihiro Müzesi’nde, New York’da  Schenectady Müzesi, Bulgaristan’da Gabrovo Mizah Müzesi’nde ve ülkemizde çeşitli koleksiyonlarda yapıtları bulunmaktadır. 1971’den günümüze dek Massachusetts Teknoloji Enstitüsü (MIT), New York First National City Bank, Lynn Kottler ve Total Media galerilerinde, ülkemizde Melda Kaptana, Amerikan Kültür Merkezi,  Baraz, Taksim, Lebriz, Urart, Kile, Artisan, Garanti Sanat, PG Art, Selvin, Apel, Yapı Kredi Kazım Taşkent ve Milli Reasürans  sanat galerilerinde  kişisel sergiler düzenledi ve çeşitli karma sergilere katıldı. Illinois’de Bender Exhibit’de İkincilik Ödülü, 8. DYO Resim Yarışması’nda  Jüri Özel Onörü,  Günümüz  Sanatçıları  5. İstanbul Sergisi’nde Jüri Onur Ödülü’nü alan sanatçı, 19 DYO Resim Yarışması’nda Mansiyon kazandı.1984-88 yılları arasında suluboya çalışmalarını  “4 Kadın Sanatçı” adı altında Amerika ve Kanada’nın çeşitli kentlerinde sergiledi.
1999 yılında Gabrovo Bienali’nin Birincilik Ödülü-Altın Aesop Can Göknil’e verildi ve 2001 Bienali’nde sanatçının Gabrovo Mizah Müzesi’nde kişisel sergisi düzenlendi.El yapımı gravür kitaplarıyla 2003 yılında Tokyo’da Chihiro Müzesi’ne, 2004 de ise Washington D.C.de Ulusal Kadın Sanatçılar Müzesi’ne da düzenlenen “Kitap Sanatları” adlı sergilere davet edildi. Gravür albümlerinden üç tanesi 2005 yılında Londra’daki Victoria & Albert Müzesi’ndeki National Art Library koleksiyonuna dahil edildi. 2012 yılında Ege Üniversitesi, Kağıt ve Kitap Sanatları Müzesi’nin açılış sergisine Yıldızname adlı gravürleri ve aynı adı taşıyan gravür kitabıyla katıldı. Sergi temalarını öz kültürümüzden seçen Göknil, sanatta 49. Yılını, İstanbul’da Galeri Apel’de açtığı “Sazlı, Sözlü” adındaki kişisel sergisiyle vurgulamaktadır
Çalışmalarını İstanbul’da sürdüren  sanatçı resimlerinin yanısıra çocuk kitapları yazıyor ve resimliyor. İngilizce, Fransızca, Almanca, İtalyanca, Macarca, Arapça’ya çevrilen kitaplarıyla pek çok uluslararası etkinliğe katılarak ödüller kazandı. İsveç hükümeti tarafından her yıl verilen ve çocuk kitaplarının Nobel’i sayılan ALMA, 2015 için (Astrid Lindgren Memorial Award), Çocuk ve Gençlik Yayınları Derneği tarafından Türkiye adayı seçildi.
Can Göknil

 

This post is also available in: İngilizce