» Hale TENGER EgeART » Hale TENGER

Hale TENGER

ÖZGEÇMİŞ
 SONY DSC 1960, Izmir doğumlu olan Hale Tenger İstanbul’da yaşıyor ve çalışıyor. Boğaziçi Üniversite’si Bilgisayar Programcılığı’ndan mezun olduktan sonra İstanbul Güzel Sanatlar Akademisi’ne devam eden Hale Tenger, bu okulun Seramik Bölümü’nden Yüksek Lisans alarak 1986 yılında mezun oldu. Daha sonra British Council bursu ile gittiği İngiltere’de South Glamorgan Institute of Higher Education’a devam etti ve ikinci Yüksek Lisansı’nı 1988′de tamamladı.
Hale Tenger’in çalışmaları Türkiye’de ve uluslararası bir çok galeri, müze ve bienalde sergilendi. 1990’dan itibaren kişisel ve grup sergilerinin yer aldığı bazı galeri ve müzeler arasında İstanbul’da Galeri Nev, İstanbul Modern, Arter; Almanya’da Martin Gropius-Bau, Berlin; Museum Fridericianum, Kassel; Kunstmuseum Bonn, Bonn; Fransa’da Palais de Beaux-Arts, Lille; Carré d’Art-Nimes Museum of Contemporary Art, Nimes;  Hollanda’da Van Abbemuseum, Eindhoven; Museum voor Moderne Kunst Arnhem, Arnhem; İsveç’te Lunds Konsthall, Lunds; İsviçre’de Centre d’Art Contemporain Genéve, Geneva; CentrePasquArt, Bienne; A.B.D.’de ArtPace, San Antonio; The New Museum of Contemporary Art, New York ve Arthur M. Sackler Gallery, Smithsonian Institution, Washington DC sayılabilir.
Tenger 8. Havana Bienali, Küba; 3. Gwangju Bienali, Güney Kore; 2. Johannesburg Bienali, Güney Afrika; 1. Manifesta, Rotterdam, Hollanda; 22. São Paulo Bienali, São Paulo, Brezilya; 4. ve 3. Uluslararası İstanbul Bienali gibi birçok uluslararası bienale katıldı.
Dergi, kitap, gazete makaleleri ve sergi kataloglarının yanı sıra Hale Tenger hakkında ilki Galeri Nev Yayınları tarafından 1997 yılında yayınlanan “Görevimiz Tehlike” adlı, ikincisi Yapı Kredi Yayınları tarafından 2007 yılında yayınlanan “İçerdeki Yabancı” adlı iki monografi bulunmaktadır.
HT_003_07_1