» İzmir ve Sanat EgeART » İzmir ve Sanat

 İzmir ve Sanat

Türkiye’nin “batıya açılan penceresi” İzmir, bir kez daha önemli bir sanat etkinliğine ev sahipliği yapıyor.
Tarihin güçlü medeniyet katmanlarının kültürel ve ekonomik yapılarını belirlemiş olan İzmir Kenti, günümüzde gerek coğrafi konumu ve iklimi, gerekse de güler yüzlü ve sıcak insanları ile her zaman ilgi odağı olmuştur.
Yıllardır yetiştirdiği çok değerli sanatçılarla ülkemizin sanat ortamında belirleyici olan İzmir, özgün kimliğinin olanakları ve sanatın sorumlulukları çerçevesinde, sanatsal bir çekim merkezi olma yolunda güçlü projeler gerçekleştirmektedir. Çeşitli kuruluşlar bu yönde güçlerini birleştirerek birlikte hareket etmekte ve böylece de başarılı sonuçlar elde edilmektedir.
EgeArt Sanat Günleri’nin ilki 2005 yılında, Ege Bölgesi’nin en eski ve köklü Üniversitesi olan Ege Üniversitesi’nin 50. kuruluş yıldönümünün kutlama etkinlikleri çerçevesinde gerçekleşmiştir. Bu amaçla; yola çıkarak düzenlenen bu sanat etkinliği zaman içerisinde kente mal olmuş ve ülke çapında kabul görmüştür.
Sekizincisi; Ege Üniversitesi Atatürk Kültür Merkezi’nde, Ege Üniversitesi’nin farklı müze, kültür merkezi ve sergi salonlarında Aralık 2019′da düzenlenecek olan bu önemli etkinliğin gerçekleşmesi, Ege Üniversitesi ile birlikte, İzmir’e ve sanata gönül vermiş bütün kuruluş ve bireyleri de heyecanla bir araya getirecek ve gelişmiş toplumların en önemli ölçüsü olan sanat, İzmir kentinin de belirleyici niteliği olacaktır.