» İzmir EgeART » İzmir

İZMİR

Türkiye’nin en stratejik limanlarından birisi ve üçüncü büyük kenti olan “Ege’nin İncisi” İzmir (Smirna), geçmişi Neolitik Dönem’e dayanan tarihin bilinen en eski yerleşim merkezlerinden birisidir. Uygarlıkların beşiğindeki (Anadolu) merkezlerden birisinde yer alan kent, Hititlerden İyonlara, Lidyalılardan Perslere, Bergamalılardan Romalılara ve Bizanslılardan Osmanlılara birçok uygarlığa tanıklık etmiş olan zengin bir tarihi mirası barındırmaya devam etmektedir.

İzmir bugün konuklarını arkeolojik ve kültürel mirası, müzeleri, el sanatlarının nadir ve eşsiz örnekleri, festivalleri ve lezzetli Akdeniz mutfağı ile ağırlamaktadır.

Katılımcıların bu kültürel ve doğal ilgi alanlarını gerektiği gibi değerlendirmeleri için sempozyumdaki akademik program çeşitli gezilerle desteklenmektedir. Kentte kalışlarını uzatmayı dileyen katılımcılar İzmir civarındaki yerlere yapılacak hafta sonu gezilerinin tadını çıkarabileceklerdir.

egeart_yeniKızlarağası Hanı

KISA TARİHÇESİ

İzmir’in geçmişi, Bayraklı’nın kuzeyindeki Tepekule’de Truvalılar tarafından kurulduğu tarih olan M.Ö. 3000 yıllarına dayanır. Burası, M.Ö. 8. yüzyılda yaşadığı sanılan Homer’in doğduğu yerdi. İlk yerleşimciler olan Eolianlar, zamanla İyonlar tarafından ele geçirilir ve daha sonra kent M.Ö. 600 yıllarında Lidyalılar tarafından yok edilir. Kent M.Ö. 334′de Büyük İskender’in gelişinin ardından kısa bir süre tekrar canlanır.

İskender’in ölümünden sonra, generalleri onun isteği doğrultusunda Kadifekale’de Pagos Dağı üzerinde Smirna’yı tekrar kurdular ve kent Romalılar döneminde büyüyerek gelişti. M.S. 178′deki bir depremle yerle bir olan kent daha sonra tekrar inşa edilerek önemli bir ticaret limanı oldu. Bizanslılardan sonra, I. Mehmet 1415 yılında kenti Osmanlı topraklarına katana kadar, Smirna Arapların, Selçukluların, Haçlıların ve Moğolların yönetimi altında çalkantılı bir dönem geçirdi. Muhteşem Süleyman’ın padişahlığında Smirna, sık sık yaşadığı depremlere karşın canlı ve kültürlü bir kent ve büyük bir ticaret merkezi oldu. Rum Ortodoks, Musevi ve Müslüman nüfusuyla İzmir kozmopolit bir kentti ve yerli halk ve kenti ziyaret eden tüccarlar arasında birçok dil konuşulurdu.

Osmanlı İmparatorluğu’nun I. Dünya Savaşında yenilmesinin ardından Anadolu’nun büyük bir bölümü Sevr Antlaşmasına göre parçalandı. 15 Mayıs 1919′da Yunan Ordusu İzmir’i işgal etti ve 9 Eylül 1922′de Mustafa Kemal Atatürk’ün komutasındaki Türk Ordusu İzmir’i tekrar ele geçirdi.

2Saat Kulesi

İKLİM

İzmir’in iklimi uzun, sıcak yazlar ve ılıman, yağışlı kışlar ile karakterizedir. İzmir’de toplam yağış, ortalama olarak 706 mm (27.8 inches) dir; ancak bu yağışın %77 ‘si Kasım ve Mart ayları arasında düşer.

Kış ayları boyunca en yüksek ortalama sıcaklıklar 12 – 14 °C arasında değişir. Nadir olmakla birlikte, İzmir’ de kar yağışı Ocak ve Şubat aylarında kaydedilmiştir. Yaz aylarında ise – Haziran’dan Eylül’e kadar – ortalama gündüz sıcaklığı 30 °C’ye ya da daha yüksek değerlere ulaşır.

İzmir için sıcaklık ortamaları
Ay Ocak Şubat Mart Nisan Mayıs Ağus. Eylül Ekim Kasım Aralık Yıl
Ortalama en yüksek °F (°C) 53(12) 54(12) 60(16) 68(20) 77(25) 87(31) 95(35) 98(37) 84(29) 74(23) 63(17) 55(13) 71(22)
Ortalama en düşük °F (°C) 39(4) 40(4) 44(7) 50(10) 57(14) 64(18) 68(20) 67(19) 61(16) 55(13) 47(8) 42(6) 53(12)

 

MUTFAK

İzmir’in mutfağı çok kültürlü tarihinden büyük ölçüde etkilenmiştir; bu yüzden birçok yemek çeşidi Ege, Akdeniz ve Anadolu kaynaklıdır. Bir diğer etken birçok çeşit sebzenin yetiştiği toprakları içeren geniş bölgedir. Burada bulanabilecek bazı yemekler tarhana çorbası, İzmir köfte, keşkek, zerde ve mücverdir.

3 4

 

FESTİVALLER

Türkiye’nin en eski ticaret fuarı olan Uluslararası İzmir Fuarı Türkiye’de fuarcılığın ve sergi endüstrisinin beşiği olarak kabul edilir ve aynı zamanda bir dizi eşzamanlı festival etkinliğine ev sahipliği yapması ile dikkat çeker. Fuar ve festival İzmir kent merkezinde bulunan Kültürpark’ta Eylül ayının ilk günlerinde yapılır. Uluslararası İzmir Fuarı endüstriyel ve ticari boyutunun yanı sıra bir bütün olarak sosyal, kültürel festivaller ve eğlenceye yönelik etkinlikler de sunar. Ticari fuara eşlik eden ve başlangıçta halkın ilgisini çekmek için düzenlenmeye başlanan müzikal ve diğer kültürel etkinlikler yıllar içerisinde başlı başına bir ekol halini almıştır. Her yıl belli bir etkinlik alanının, bir ülkenin ve bir Türk kentinin ön plana çıkarılmasına karşın, 60 ülke 1000 civarında firma ve 1,5 milyon ziyaretçiyi ağırlayan fuar tek bir tema ile sınırlı değildir ve hem yerel hem de yabancı sergi katılımcılarının yeni teknolojileri tanıttıkları, yeni ürünlerin sergilendiği ve iş adamlarının bir araya geldiği bir ortam yaratır.

Haziranın ortasında başlayıp Temmuz ortalarına kadar devam eden Uluslararası İzmir Festivali 1987 yılından beri düzenlenmektedir. Her yıl yapılan festivalde, geçmişte Ray Charles, Paco de Lucia, Joan Baez, Martha Graham Dans Topluluğu, Tanita Tikaram, Jethro Tull, Leningrad Filarmoni, Orkestrası, Chris De Burgh, Sting, Moskova Devlet Filarmoni, Orkestrası, Jan Garbarek, Kızıl Ordu Korosu, St. Martin Akademisi, Kodo, Chick Corea ve Origin, New York Kent Balesi, Nigel Kennedy, Bryan Adams, James Brown, Elton John, Kiri Te Kanawa, Mikhail Barishnikov ve Josep Carreras gibi dünyaca ünlü solistler, virtüözler, orkestralar, dans toplulukları, rock ve caz grupları Efes’te ve Torbalı yakınlarında antik bir iyon kenti olan Metropolis’de bulunan antik tiyatrolar da dahil olmak üzere İzmir ve civarındaki çeşitli yerlerde resitaller ve konserler vermiştir. Bu festival, 2003 yılından bu yana “Avrupa Festivaller Birliği” nin bir üyesidir.

1994 yılından bu yana düzenlenen İzmir Avrupa Caz Festivali, IKSEV (İzmir Kültür, Sanat ve Eğitim Vakfı) tarafından her yıl gerçekleştirilen sayısız etkinlikten biridir. Festival, sevgi, dostluk ve bariş duyguları yaratma çabasıyla caz ustalarıyla caz severleri bir araya getirmeyi amaçlar.
1999 yılından bu yana düzenlenmekte olan İzmir Uluslararası Kısa Film Yarışması, ECCF (Avrupa Film Festivalleri Koordinasyonu) üyesidir.

İzmir’de ve Ege Bölgesi’nde sanatın üretilmesine, geliştirilmesine ve tartışılmasına daha fazla olanak sağlamak amacıyla ilki 2005 yılında gerçekleştirilen Uluslararası EgeArt Sanat Günleri, iki yılda bir düzenlenerek Uluslararası sanatçıları, genç sanatçılar ile bir araya getirmektedir.

5

 

GÖRÜLMESİ GEREKEN YERLER

Yamanlar dağında bulunan Tantalos’un mezarı tolos tipi anıt mezarlara bir örnek oluşturur. Tantalos höyüğünün mezar odası isopata denilen bir tarzı sergileyen şadırvan planı içinde tasarlanmıştır. Diğer bir deyişle yapı kemer tekniği ile yapılmış tonozları içeren dikdörtgen bir plana sahiptir. Bu anıtsal yapının M.Ö. 580-520 yıllarında Simirna’da hüküm sürmüş olan bir imparatorun yada tiran’ın mezarı olduğu düşünülmektedir.

İzmir limanının daha sıklıkla sözü edilen bir unsuru da Konak meydanının ortasında 25 metrelik mermer bir kule olan İzmir Saat Kulesi’dir. Kule 1901 yılında II. Abdülhamit’in tahta çıkışının 25 yıldönümü kutlamaları için Levanten Fransız mimar Raymond Charles Père tarafından tasarlanmıştır. Saatin iç aksamı bizzat Alman Kayser II. Wilhelm tarafından Osmanlı İmparatorluğuna armağan olarak verilmiştir. Kulenin tabanının çevresinde, dairesel olarak dizilmiş dört adet çeşme yer alır ve kolonlar ise Kuzey Afrika temalarından esinlenilerek tasarlanmıştır.

Önemli bölümleri modern binalarının altında gömülü olarak gün ışığına kavuşmayı bekleyen Simirna Agora oldukça iyi korunmuştur ve İzmir Agora Açık Hava Müzesi olarak düzenlenmiştir. Aziz Polycarp’ın şehit edilerek gömüldüğü Kadifekale sırtlarındaki kentsel bir alanda gömülü olarak bulunan Antik Simirna Tiyatrosunu yeryüzüne çıkarmak için de önemli çalışmalar planlanmaktadır. Yapı, o dönemlerde yapılan krokilerde 19. yüzyıla kadar belirgin olarak görülmektedir. Aynı tepenin üzerinde ise İzmir’in nirengi noktalarından birisi olan antik bir kale yükselmektedir.

Osmanlılar tarafından kurulan Kemeraltı pazarı, Agora ile birlikte Kadifekale’nin yamaçlarında yer alır. Tarih boyunca İzmir’de İzmir’in güvenliği için hayati önem taşıyan üç kale inşa edilmiştir. Kadifekale (Pagos), Ok Liman Kalesi ve Sancakkale, günümüz İnciraltı bölgesinde Balçova ve Narlıdere arasında İzmir körfezinin güney sahilinde yer alır. Boğazın en iç bölümüne girişe izin veren en dar ve en sığ bölümdeki konumu nedeniyle gemiler kaleye yakın seyretmek zorundaydı.

Geleneksel Musevi Mahallesi Karataş ile Kemeraltı’ndaki Havra Sokağı civarında yoğunlaşan dokuz adet sinagog bulunmaktadır. Bunların tümü yapıldıkları ve eski binaların temelleri üzerine tekrar inşa edildikleri 19. yüzyılın izlerini taşır.

Karşıyaka yakınlarında yer alan bir kuş barınağı olan Çiğli’deki Kuş Cenneti 205 kuş türünü barındırır. Bunların 63′ü yöresel kuş türü, 54′ü yaz göçmen türü, 43′ü kış göçmen türü ve 30′u transit kuş türüdür. 56 kuş türü bu parkta üremektedir. 80 kilometrekarelik bir alana yayılan İzmir Kuş Cenneti 1982 yılında “Su Kuşları Koruma ve Üreme Sahası” olarak tescil edilmiştir.

6

7